CovID-19Dzieci

Badania w Tajlandii wykazały problemy z sercem u 29 procent dzieci zaszczepionych preparatem Pfizer/BioNTech

Pracownik służby zdrowia przygotowuje dawkę szczepionki COVID-19 firmy Pfizer dla uczniów w Bangkoku 4 października 2021 r.

Nowe badanie pokazuje ryzyko związane ze szczepieniami preparatami mRNA firmy Pfizer dla dzieci. Prawie trzy na dziesięć zaszczepionych dzieci miało potem problemy z sercem.

Naukowcy przebadali 301 uczniów w dwóch szkołach w Tajlandii. Mieli oni od 13 do 18 lat. Dzieci były dwukrotnie szczepione, a następnie obserwowane, aby sprawdzić, jakie skutki uboczne wywołały u nich szczepienia. Wyniki są niepokojące.

 Początkowo u badanej młodzieży, która otrzymała pierwszą dawkę firmy Pfizer nie odnotowano poważnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich nie leczyła się i nie miała wcześniej rozpoznanej żadnej poważnej choroby. Około 15 proc. z nich, czyli 44 dzieci, cierpiało na takie schorzenia, jak astma i alergiczny nieżyt nosa.

Następnie uczniowie otrzymali drugą dawkę szczepionki. Lekarze przeprowadzili badania kontrolne w trzy, siedem i czternaście dni po szczepieniu.

    Dwadzieścia dziewięć procent nastolatków doświadczyło działań niepożądanych ze strony układu krążenia, w tym kołatania serca, bólu w klatce piersiowej i duszności. Pięćdziesiąt cztery miały nieprawidłowe wyniki elektrokardiogramu. Sześciu cierpiało na wypadanie zastawki mitralnej (wada zastawki dwudzielnej serca), sześciu na nadciśnienie tętnicze, a u siedmiu stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego. Dwoje dzieci trafiło do szpitala, jedno z nich na intensywną terapię.

Według badaczy, prawie 100 procent dzieci wyzdrowiało w ciągu dwóch tygodni. Mimo to, powiedzieli, że ważne jest, aby młodzi ludzie byli monitorowani po szczepieniu, upewniając się, że wszelkie skutki uboczne zostały wykryte i opanowane w odpowiednim czasie.

W omawianym badaniu testowano szczepionki oparte na technologii mRNA – w tym preparaty firm Pfizer/BioNTech Moderna. Badanie zostało sfinansowane i opublikowane przez Mahidol University.

    Pfizer został poproszony o komentarz, jednak do tej pory nie udzielił żadnej odpowiedzi.

 Omawiane wyniki zostały skomentowane przez kilku kardiologów. Po zapoznaniu się z nowym badaniem stwierdzili, że ryzyko związane ze szczepionkami może przewyższać korzyści. Podkreślali też, że dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych.

Każda forma uszkodzenia serca u młodych ludzi jest niepokojąca, ponieważ długoterminowe ryzyko niewydolności serca i nagłej śmierci z powodu ćwiczeń jest nieznane. Jest to jedno z około 200 opublikowanych badań pokazujących, że ryzyko związane ze szczepieniem COVID-19 znacznie przewyższa teoretyczne korzyści.   dr Peter McCullough – starszy doradca medyczny w Fundacji Prawda dla Zdrowia

 Władze USA przyznały od tego czasu, że istnieje związek między szczepionkami Pfizer i Moderna a zapaleniem serca. Uważają jednak, że korzyści płynące ze szczepionek przewyższają ryzyko dla wszystkich w wieku sześciu miesięcy i starszych.

    Według zgłoszeń do U.S. Vaccine Adverse Event Reporting System, wyższa niż średnia liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego wystąpiła po drugiej dawce Pfizera u mężczyzn w wieku od 5 do 49 lat i u kobiet w wieku od 12 do 29 lat do 26 maja. Najwyższy wskaźnik wynosił 76 przypadków na 1 milion w ciągu siedmiu dni od otrzymania drugiej dawki i dotyczyło to mężczyzn w wieku 16 lub 17 lat.

Doktor Anish Koka, kardiolog z Filadelfii, uważa, że nowe wyniki badań są dalekie od uspokajających. Podczas gdy większość pacjentów wyzdrowiała, według autorów badania, niektóre z dolegliwości były dalekie od nieszkodliwości, napisał Koka w swoim wpisie na blogu. Tajlandzkie badanie pomaga wypełnić niektóre luki w danych, aby rodzice i ich lekarze byli lepiej poinformowani podczas omawiania ryzyka i korzyści związanych ze szczepionkami – napisał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *