Fakty w liczbach

Big Pharma finansuje 70 proc. amerykańskich parlamentarzystów

(18 stycznia 2023 roku)

Finansowanie w 70 proc. polityków amerykańskich przez wielki przemysł farmaceutyczny ma bezpośredni wpływ na opiekę zdrowotną.

Koszty opieki zdrowotnej i leków mają w świecie zachodnim rosnąć wykładniczo. Ale jak w krzywym zwierciadle widzimy, że w ostatnich latach jakość usług medycznych uległa znacznemu pogorszeniu.

We wrześniu 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, który zaalarmował wiele krajów europejskich. Przepełnienie izb przyjęć, chroniczny brak personelu medycznego i pielęgniarskiego, brak racjonalizacji wydatków i organizacji społeczeństwa będą się pogarszać. Dzieje się tak również w tych dziedzinach w USA, czyli serwisie mieszanym, gdzie w ostatnich miesiącach fala gwałtownych wzrostów w zakresie jakości usług medycznych zaalarmowała opinię publiczną. Powodem jest przekierowywanie ochrony zdrowia na prywatny biznes.

Bardzo uważnie temu tematowi przyjrzała się STAT, amerykańska struktura dochodzeniowa i serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. STAT to nie byle jaka gazeta. Została założona w 2015 roku przez Johna W. Henry’ego, właściciela The Boston Globe, gazety, która zasłynęła także na innych kontynentach dzięki śledztwu prowadzonemu przez grupę śledczą Spotlight (co przyniosło autorom nagrodę Pulitzera i było źródłem nagrodzonego Oscarem filmu The Spotlight Case), która ujawniła pedofilię w parafiach Kościoła USA, a następnie rozprzestrzenił się na całą planetę.

STAT jakiś czas temu ujawnił, że ponad dwie trzecie amerykańskich prawodawców (obecny Kongres) zrealizowało czek od przemysłu farmaceutycznego przed wyborami w 2020 roku. Spośród stu senatorów, którzy tworzą izbę wyższą Kongresu, 72 otrzymało fundusze od BigPharmy. Jednocześnie spośród 441 posłów, którzy tworzą izbę niższą Kongresu, 302 zebrało środki od prywatnych firm farmaceutycznych.

Skala wydatków podkreśla stały wpływ przemysłu farmaceutycznego w Waszyngtonie – napisał Lev Facher, autor raportu. Reporter dodaje: Chociaż przemysł farmaceutyczny przekazał pieniądze szerokiej rzeszy kandydatów, skupił się szczególnie na tych z kluczowych komisji nadzorujących ustawodawstwo dotyczące opieki zdrowotnejBardzo niewielu kandydatów, którzy przyjęli pieniądze z przemysłu farmaceutycznego, przegrało reelekcję.

Jak niezależny był ich osąd podczas głosowania w sprawie interesującej BigPharmę?

Nawet po latach krytyki wysokich cen przez Kongres i Biały Dom, wybrani urzędnicy, którzy regulują sektor opieki zdrowotnej, rutynowo akceptują sześciocyfrowe sumy – napisał STAT. Ale jest to powszechny konflikt interesów, który jest widoczny przynajmniej w USA. STAT udostępnił interaktywną mapę, która umożliwia czytelnikom przeglądanie poszczególnych wkładów przemysłu farmaceutycznego według stanów, władz ustawodawczych i okręgów kongresowych.

Dzieje się tak, ponieważ w USA finansowanie jest jasne, natomiast we Włoszech (i Unii Europejskiej, w tym w Polsce – przyp. red.) – nie. We Włoszech, dzięki ustawie rządu Letty z 2013 roku pod przewodnictwem Partii Demokratycznej, zatytułowanej Zniesienie bezpośredniego finansowania publicznego, przepisy dotyczące przejrzystości partii demokratycznych, płatności muszą być identyfikowalne. Ale w przypadku interwencji Senatu, kontrolowanego wówczas przez lewicę zawsze kierowaną przez Partię Demokratyczną, nazwiska płatników mogą się nie pojawić. Wszystko w imię ochrony prywatności.

Ustalono, że od 5 tys. do 100 tys. euro ujawnianie nazw pożyczkodawców nie jest już obowiązkowe. Jak stwierdzono we wniosku zgodnie z art. 5 powyższej ustawy włoski senat ograniczył publikację danych tylko do podmiotów, które wyraziły na to zgodę, zaś poniżej 5 tys. Euro żadna dokumentacja nie jest wymagana. W istocie w tygodniach zbliżających się do końca ubiegłego roku w niepamięć poszła deklaracja parlamentarzystów, którzy opublikowali dane z ostatniej kampanii wyborczej, decydując się na zachowanie w tajemnicy tożsamości tych, którzy ich finansują.

Jednak byłoby interesujące poznać ich również po to, aby zrozumieć, jak bardzo byli uwarunkowani i mogą być uwarunkowani w swoich wyborach. Właśnie skończyła się pandemia i nie wiem czy już o tym zapomnieliśmy.

Antonio Amorosi

tłumaczenie: Marek Skowroński

źródło: https://www-affaritaliani-it.translate.goog/politica/big-pharma-finanzia-il-70-dei-parlamentari-usa-in-italia-ancora-ombre-834921.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *