Nauka i geopolityka

GRY WOJENNE Z COVID-19 W TLE

Departament Obrony USA wydał kontrakt na „Badania nad COVID-19” na Ukrainie trzy miesiące przed tym, jak wiadomo było, że coś takiego w ogóle istnieje

źródło

Świat po raz pierwszy usłyszał o nowym koronawirusie na początku stycznia 2020 roku, wraz z doniesieniami o rzekomej nowej chorobie przypominającej zapalenie płuc, która rzekomo rozprzestrzeniła się w Wuhan w Chinach. Jednak tak naprawdę o COVID-19 nikt nic nie wiedział aż do lutego 2020 roku, ponieważ dopiero 11 tego miesiąca Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie nazwała nową chorobę koronawirusową jako COVID-19.

Dlaczego jednak dane rządowe Stanów Zjednoczonych pokazują, że Departament Obrony USA (DOD) 12 listopada 2019 roku przyznał kontrakt firmie Labyrinth Global Health INC. na „Badania COVID-19”, a więc co najmniej miesiąc przed rzekomym pojawieniem się nowego koronawirusa i trzy miesiące przed oficjalnym nazwaniem go COVID-19?

Szokujące ustalenia jednak na tym się nie kończą. Warunkiem omawianego kontraktu przyznanego w listopadzie 2019 roku było, aby „Badania nad COVID-19” odbyły się na Ukrainie. Jak się okazuje w rzeczywistości była to część znacznie większego kontraktu na „Program redukcji zagrożeń biologicznych na Ukrainie”. Być może wyjaśnienie tkwi we współpracy spółki Labyrinth Global Heath INC. od czasu jej powstania w 2017 roku z firmami EcoHealth Alliance Petera Daszaka i Metabiota Ernesta Wolfe’a.

Rząd Stanów Zjednoczonych posiada stronę internetową USA Spending, będącą oficjalnym ogólnodostępnym źródłem danych na temat informacji o wydatkach federalnych. Według danych z tej strony na dzień 12 kwietnia 2021 roku, rząd USA wydał oszałamiającą kwotę 3,63 bln USD jako „odpowiedź na COVID-19”. Ale to nie jedyna informacja o COVID, którą można znaleźć na stronie.

Ukryte w ramach „Award Serach” (poszukiwanych nagórd – przyp. tłum.) są szczegóły dotyczące kontraktu przyznanego przez Departament Obrony firmie pod nazwą Black & Veatch Special Projects Corp, która jest rzekomo „globalną firmą inżynieryjną, zaopatrzeniową, konsultingową i budowlaną specjalizującą się w rozwoju infrastruktury”.

Kontrakt został podpisany 20 września 2012 roku i określony jako „Profesjonalne, naukowe i techniczne usługi”. Oczywiście określenie to jest bardzo niejasne i najprawdopodobniej mało interesujące dla każdego, kto się na to natknie, jednak w szczegółach jest coś, co powinno zainteresować wszystkich nas i każdego z osobna.

„Historia nagród” dla omawianego kontraktu zawiera zakładkę „Nagrody cząstkowe”, w której wyszczególnione są nagrodzone osoby, data działania, kwota i bardzo krótki opis dla 115 transakcji cząstkowych. Większość nagród cząstkowych jest bardzo prozaiczna i dotyczy takich działań jak „sprzęt laboratoryjny dla Kijowa” czy „meble biurowe dla Kijowa”.

Ale oprócz tego jest jeszcze jedna tzw. sub-nagroda, wyróżniająca się wśród całej reszty, a przyznana firmie Labyrinth Global Health INC. za „SME Manuscript Documentation and COVID-19 Research” (Dokumentacja w rękopisach sporządzona przez małe i/lub średnie przedsiębiorstwo w zakresie badania nad COVID-19 – przyp. tłum.). Taka nagroda nie jest czymś szokującym, gdy świat jest rzekomo w uścisku pandemii COVID-19, jednak biorąc pod uwagę fakt, że umowa została zawarta 12 listopada 2019 roku, a więc co najmniej miesiąc przed domniemanym pojawieniem się nowego koronawirusa i trzy miesiące przed oficjalnym ogłoszeniem jego nazwy, to już nagroda za badania nad COVID-19 w tym czasie powinna być szokiem dla wszystkich.

Ale na tym szok się nie kończy, bo miejscem, w którym polecono nawiązanie kontaktu w sprawie badań nad COVID-19 była Ukraina, podobnie jak cały kontrakt przyznany przez Departament Obrony USA dla spółki Black & Veatch Special Projects Corp.

Szczegóły umowy znalezione na stronie „USA Spending” faktycznie ujawniają, że konkretną instytucją państwową, która przyznała kontakt była Agencja Redukcji Zagrożeń Obronnych (Defense Threat Reduction Agency – DTRA). Kontrakt dla podwykonawcy (Black & Veatch Special Projects Corp.) został przyznany 20 września 2012 roku, a zakończony 13 października 2020 roku.

Podczas gdy szczegóły są niejasne, strona rządowa USA ujawnia również, że 21,7 mln dolarów z 116,6 mln dolarów kontraktu zostało wydane na „program redukcji zagrożenia biologicznego na Ukrainie”.

Dlaczego Departament Obrony USA zapłacił firmie, która rzekomo jest „globalną firmą inżynierską, zaopatrzeniową, konsultingową i budowlaną specjalizującą się w rozwoju infrastruktury”, za pomoc w realizacji „programu redukcji zagrożeń biologicznych na Ukrainie”?

Dlaczego zarówno Departament Obrony USA, jak i wspomniana firma zapłaciły Labyrinth Global Health INC., aby przeprowadzić badania nad COVID-19 na Ukrainie, co najmniej miesiąc przed rzekomym pojawieniem się nowego koronawirusa, i trzy miesiące przed tym, jak został on oficjalnie nazwany COVID-19?

Założony w 2017 roku Labyrinth Global Heath INC. jest rzekomo „małym przedsiębiorstwem będącym własnością kobiet, z głęboką wiedzą specjalistyczną i udokumentowanymi danymi w zakresie wspierania inicjatyw na rzecz postępu naukowego i medycznego”. Opisują się jako „wielokulturowa i międzynarodowa organizacja z biurami w czterech krajach i zespołem ekspertów o zróżnicowanym pochodzeniu i kompetencjach, w tym z zakresu mikrobiologii, wirusologii, zdrowia globalnego, pielęgniarstwa wschodzących chorób zakaźnych, antropologii medycznej, epidemiologii terenowej, badań klinicznych i systemów informacji zdrowotnej.” I tak się akurat składa, że jedno z tych biur znajduje się w Kijowie na Ukrainie, który firma nazywa „bramą do Europy Wschodniej”.

Komentarz Czy to właściwy trop prowadzący do tajnych laboratoriów broni biologicznej, o której mówiono nieoficjalnie od początku ataku Rosji na Ukrainę? Według tych danych na dzień 24 lutego 2022 roku miało ich być kilkanaście (!), z których wszystkie – według rosyjskich źródeł wojskowych – zostały unieszkodliwione pierwszego dnia ofensywy. W świetle powyższych informacji nie sposób zadać kilku pytań, które nasuwają się same. Przede wszystkim jednak te nowe fakty rzucają być może zupełnie nowe światło na tzw. wojnę na Ukrainie. Wszak jednym z żądań kierowanych przez Putina pod adresem Zełenskiego oraz Ukrainy było w ciągu ostatnich kilku lat zamknięcie tajnych laboratoriów biologicznych NATO w państwie, które nie jest członkiem sojuszu, chociaż do niego aspiruje, i jest sąsiadem Federacji Rosyjskiej. Niezależnie od tego, kto i w co gra, należy stwierdzić, że działania, w których narażane jest bezpieczeństwo, zdrowie i życie zwykłych obywateli jest działalnością zbrodniczą. Dotyczy to zarówno strony rosyjskiej, jak i ukraińskiej. Gdyby się okazało, że wojnę na Ukrainie poprzedzała co najmniej kilkuletnia misternie tkana przez USA przy współudziale władz w Kijowie intryga, to odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie ponoszą w głównej mierze właśnie one, zaś rola Włodzimierza Putina jest tu tak naprawdę drugorzędna. Nie może bowiem być co do tego żadnych wątpliwości, że USA i Kijów musiały być świadome reakcji Kremla na takie działania i że mogły one w dalszej perspektywie doprowadzić do konfliktu dyplomatycznego, a nawet – co mamy obecnie –do konfliktu zbrojnego. A może – cytując klasyka – właśnie „w tym szaleństwie jest metoda”…  

Tłumaczenie i komentarz Marek Skowroński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *